18. rujna - Sveti Josip Kupertinski, svećenik OFM Konventualac
.jpg)
Rođen je 1603. godine u mjestu Copertino u Italiji. Nevolje i neslaganja koja će ga kasnije obilato u životu pratiti zagorčili su mu i bezbrižne godine djetinjstva. Morao je prekinuti školovanje zbog duge i teške bolesti. Kad je ozdravio, želio je postati svećenik, franjevac konventualac, ali ga nisu primili zbog nedovoljne naobrazbe. Pristupio je kapucinima, ali je zbog „nesposobnosti" otpušten iz novicijata. Na zagovor ujaka, koji je i sam bio franjevac, ponovno su ga primili franjevci konventualci i postavili za pomoćnika sakristanu i samostanskog slugu. Strpljivost i upornost ipak su se isplatile. Godine 1628. zaređen je za svećenika.
Nakon ređenja uslijedile su ekstaze i neobični duhovni zanosi po kojima je postao popularan i poznat. Očevici su tvrdili kako je često lebdio u zraku, na što aludira i zborna molitva u Svetoj misi. U životu je prakticirao snažnu pokoru praćenu dugotrajnim postovima. Neobične pojave u njegovu životu i "zavist" subraće prisiljavale su ga često mijenjati samostan, čak je odgovarao pred inkvizitorom u Napulju. Sveti Oficij u prisutnosti pape Urbana VIII. oslobodilo ga je optužaba, ali - kako bi se izbjegao pučki fanatizam - zabranjen mu je povratak u matični samostan. Seljenja iz samostana u samostan i neprestane optužbe prekinuo je papa Aleksandar VII. naredivši neka se Josip vrati u samostan svetoga Franje u Osimo kraj Ankone. Tako je „lebdeći svetac", jedan od najzanimljivijih kršćanskih mistika, mogao u miru umrijeti 18 rujna 1663. godine u tom samostanu. Blaženim ga je proglasio papa Benedikt XIV. god. 1753., a svetim Klement XIII. 1767. godine.
Sveti Ivan Macias, redovnik OP, rodio se 2. ožujka 1585. u španjolskom selu Ribera del Fresno. Kad mu je bilo 5 godina, ostao je bez roditelja. Kako bi prehranio sestru i sebe, prihvatio se posla seoskog pastira, što je radio do svoje 25 godine života. Zatim se uputi u Španjolsku i zaposlio se kod nekog trgovca. S njime je došao u Kartageniu, u Kolumbiju. Tu ga je trgovac otpustio, a on nakon 4 mjeseca dođe u Limu gdje je radio kao pastir kod veleposjednika Kimenesa. Upoznavši se s dominikancima, koji su u Limi imali 2 samostana, stupi u novoosnovani svete Marije Magdalene 22. siječnja 1622. godine i nakon godinu dana položi zavjete. U tom samostanu vršio je službu vratara sve do smrti, punih 25 godina.
Na vratima je bio samaritanac: hranio je gladne, u vjeri poučavao neuke, hrabrio malodušne, sve poticao na pokoru i obraćenje. Premda je bio u stalnom kontaktu sa svijetom, uvijek je ostao povezan s Bogom živeći u pokori, samozataji, molitvi i neprestanoj borbi protiv sotonskih napasti. Na poseban način bio je pobožan svetom Ivanu apostolu, Blaženoj Djevici Mariji i svecima dominikanskog reda. Umro je 16. rujna 1645. godine. Papa Grgur XVI. proglasio ga je blaženim 1837. godine, a svetim Pavao VI. 28. rujna 1975. godine. Povod za kanonizaciju bilo je čudesno umnažanje riža 23. siječnja 1949. po zagovoru blaženog Ivana kojemu se voditeljica sirotišta u Olivenzi, nedaleko Svečeva rodnog mjesta, obratila za pomoć u trenutku kad je ostala bez dostatno hrane za djecu. Prema zaključnoj riječi izvjestitelja Kongregacije za proglašenje svetaca, sveti Ivan je najbolji primjer suvremenom svijetu koji zaboravlja na Kristove riječi: „Ne živi čovjek samo o kruhu, nego o svakoj riječi koja izlazi iz usta Božjih" (Mt 4,4).
Sveti Melodije, biskup najprije u Olimpu u Liciji, a zatim u Tiru. Umro je mučeničkom smrću za Maksimijanova progonstva 313. godine.
Sveti Fereol, Sofija i Irena, mučenici kod Viene za predsjednika Krispina.
Sveti Eustorgije I., biskup Milana, umro oko 355. godine.
Sveti Eumenije, biskup Gortine na Kreti.