Nalazite se u > Kalendar

27. lipnja - Sveti Ćiril Aleksandrijski, biskup i crkveni naučitelj

27. lipnja - Sveti Ćiril Aleksandrijski, biskup i crkveni naučitelj

Bio je nećak patrijarha Teofila i njegov nasljednik 412. godine u egipat­skom glavnim gradu. Znanstveno-teološku izobrazbu stekao je na glasovitoj katehetskoj školi rodnoga grada Aleksandrije. Godinama je bio povezan s monasima gornjeg Egipta usvajajući njihov strogi način života. U svojim nastupima bio je beskompromisan, ali i uviđavan, bilo s krivovjercima novacijanima bilo protiv Židova koji su poticali pobune protiv kršćana. Time je ujedno došao u sukob s carskim upraviteljem Orestom. Ćiril mu je prebacivao   kako prekoračuje  granice svoje vlasti. Kasnije  je  došlo do  toga, upravitelj   je teško ranjen a njegova prijateljica, poganska filozofkinja Hipacija bila je umorena. Trebalo je upotrijebiti dosta kako bi se ta ljaga digla s aleksandrijske Crkve. Nije bio najsretnije ruke ni u svom postupku prema carigradskom biskupu Ivanu Zlatoustom. On Zlatoustoga nije osobno poznavao. U tom postupku vjerovao je svom ujaku Teofilu.

Sveti Ćiril se pokazao neustrašivim na Nicejskom saboru (325. godine) i Carigradskom (381. godine) saboru, kad je Crkva branila najprije božanstvo Kristovo a potom njegovo čovještvo.

429. godine digao se tek izabrani carigradski patrijarh Nestorije koji je zastupao mišljenje kako su dvije naravi u Isusu Kristu bile odvojene. Po njegovu učenju, Otkupitelj nije Bogočovjek nego samo čovjek koji je na po­seban način bio ispunjen Bogom. Na taj način Blaženu Djevicu Mariju ne bi se smje­lo nazivati „Bogorodicom".

Čiril se Nestoriju suprotstavio u svojoj uskrsnoj propovijedi. Pastirskim pi­smom egipatskim monasima ustade jasnim riječima protiv nove zablude. Kao odgovor Ćiril je primio grube pogrdne riječi. Videći kako je njegov umjereni stav bezuspješan, Svetac se obrati papi u Rimu i samom caru. Valja znati kako je car Teodozije već bio podbadan od Nestorijevih pristalica. Ali, sinoda je u Rimu pod predsjedanjem pape Celestina bila za Ćirila. Nestorije je izopćen iz Crkve, ako u tijeku deset dana ne opozove svoju zabludu. Na jednoj sinodi u Aleksandriji Ćiril je proširio papino pismo. Nestoriju posebnim spomen-spisom, koji sadrži dvanaest formula pro­kletstva.

Nestorije je odbio papino pismo i zapodjenuo borbu. Na 3. općem saboru u Efezu o Duhovima 431. stajali su sučelice Nestorije i Ćiril, Po papinu nalogu saboru je predsjedavao Ćiril. Nestorijeva tje­lesna straža je vrijeđala poslanike na saboru, dok sam Nestorije nije ni­malo pazio to što ga sabor proglašava krivovjercem i što mu osporava da­lje biskupsko dostojanstvo. Kao protuustup sazva sabor u malom od četrdeset vjernih mu biskupa oslanjajući se pritom na pomoć državne vlasti.

Krivo obaviješten, car je smatrao Ćirila smutljivcem i posla legata neka ga pritvore. Zatvor je trajao dva mjeseca. Car je promijenio svoje mišljenje tek onda kad je doživio nezgode od tvrdoglavih i podmu­klih krivovjeraca i kad je njegova sestra Pulherija ustala na stranu za­točenog biskupa Ćirila. Tako je on oslobođen. Na njega su ostavila trag lišavanja zatvora, i poteškoće njegove braće koja su bila okružena uho­dama kao i nemili događaji 431. godine. Sve se to čita u pismu što ga je Ćiril uputio caru.

Godine nakon Efeškog sabora ispunjene su neumornim nastojanjem kako bi se krivovjerni biskupi obratili. Njegov je poziv nailazio na neprobojnost njihova srca. Uz to je i teško obolio. Napokon pobijediše njegova uzorna spremnost za mirom i njegova snaga istine. Mir je napokon među biskupima na Istoku bio uspostavljen. Posljednje godine Ćirilova života bile su ispunjene korespondencijom s vodećim lju­dima njegova doba i u revnom znanstvenom radu. To su brojna dogma­tska, egzegetska i apologetska djela, krasni niz propovijedi i pisama. Tu se vidi Svečeva stvaralačka snaga, zadivljujuća učenost i željezna vje­rnost Rimu. Kad je 444. godine umro, s pravom ga nazvaše drugim Atanazijem.

Blaženi Gvido Kortonski, prezbiter, suvremenik svetog Franje Asiškoga i jedan od nje­gove prve subraće.

Blaženi Bonaventura, redovnik, franjevac iz Gubbia. Živio je u  13. stoljeću a isticao se njegujući gubavce. Njegovo štovanje odobrio je papa Inocent XII. 1697. godine.

Sveti Krescencije, učenik svetog Pavla apostola.

Sveti Zoil i 19 prijatelja, mučenici iz Kordobe,

Sveti Anekt, mučenik u Cezareji Palestinskoj za Dioklecijana.

Sveti Samson, prezbiter. Živio je u Carigradu u 6. stoljeću.

Sveti Ladislav, ugarski kralj u 11. stoljeću.
27. lipnja - Sveti Ćiril Aleksandrijski, biskup i crkveni naučitelj
27. lipnja - Sveti Ćiril Aleksandrijski, biskup i crkveni naučitelj
27. lipnja - Sveti Ćiril Aleksandrijski, biskup i crkveni naučitelj
Župni info kutak
  • Župne obavijesti
    Župne obavijesti

    Svete mise kroz tjedan:
    u 18:30h
    Svete mise nedjeljom:
    u 08:00, 10:00 i 18:30h

    Kontakt:
    Mob: 098 671 365 ...

  • Oglasna ploča
    Oglasna ploča

    Ipred ulaza u crkvu nalazi se oglasna ploča ...

  • Sveti Antun Padovanski
    Sveti Antun Padovanski

    Sveti Antun Padovanski rođen je u Portugalu, u gradu Lisabonu oko g. 1195. Nazvan je Padovanac jer je u Padovi ostala najživlja uspomena na njegov apostolski ra ...

Sveci i blaženici Crkve u Hrvata
Korisni linkovi