Nalazite se u > Nadbiskupija

Nadbiskupova poruka za blagdan sv. Vida - 2014.

Nadbiskupova poruka za blagdan sv. Vida - 2014.
Poruka za proslavu sv. Vida 2014.
Obitelj put Crkve i naroda
Nema sumnje da su u porukama sv. Ivana Pavla II. i pape Benedikta XVI., izrečenim prilikom njihovih posjeta Hrvatskoj, sadržani bitni problemi i izazovi, tjeskobe i nade koje, u ovom povijesnom trenutku, obuzimaju hrvatsko društvo i Crkvu kao njegovu neotuđivu sastavnicu.
Draga braćo i sestre!
1. Na svetkovinu Duhova ove godine svečano ćemo u Svetištu Majke Božje na Trsatu, uz sudjelovanje apostolskog nuncija mons.  Alessandra D''Errica i predsjednika HBK i zadarskog nadbiskupa mons. dr. Želimira Puljića, u koncelebraciji svećenika i naroda Božjega, proslaviti na nadbiskupijskoj razini proglašenje svetima dvojice papa: Ivana XXIII. i  Ivana Pavla II. S ovim posljednjim hrvatski narod, zbog svega što je za nas učinio kad nam je bilo najteže i napose zbog njegova tri pastirska pohoda Hrvatskoj i dva Bosni i Hercegovini, osjeća posebnu povezanost. To vrijedi također za nas u Rijeci i cijeloj Riječkoj nadbiskupiji jer je naše Bogoslovno sjemenište na Belvederu izabrao za svoje boravište za vrijeme cijelog trećeg pastirskog pohoda. Svojom molitvom i žrtvom posvetio je nama drago sjemenište, u kojemu je 9. lipnja služio i sv. misu prije svoga odlaska u Zadar i zatim u Rim. Zbog toga će 9. lipnja o. g. i naše sjemenište proslaviti njegovo proglašenje svetim svečanom sv. misom u sjemenišnoj crkvi, koju će predvoditi predsjednik HBK i zadarski nadbiskup mons. dr. Želimir Puljić.
U večernjim satima na Duhove Sveti Otac pohodio je i Svetište Gospe Trsatske, gdje je na odlasku rekao da u njemu molimo za njega dok je živ i kad umre. Na njegov pohod Svetištu trajno nas podsjeća veliki kip ispred crkve koji ga predstavlja u stanju kako je izgledao dok je bio među nama. Na kraju se zaustavio i ispred katedrale sv. Vida, gdje su ga pozdravili kanonici i katedralni zbor zajedno s mnogim vjernicima. Sveti je Otac želio ući u katedralu, ali u zdravstvenom stanju u kojemu se nalazio nije mu bilo moguće bez kolica, koja u tom trenutku nisu bila pri ruci.  
2. No posebno nam je ostalo u pamćenju veličanstveno duhovsko misno slavlje na Delti, koje su prenosile brojne svjetske televizije i drugi mediji. Sveti je Otac u svojoj propovijedi, u skladu s geslom čitavog pohoda: „Obitelj put Crkve i naroda", posebno govorio o obitelji, njezinoj naravi i poslanju. Budući da se na blagdan sv. Vida, našeg nebeskog zaštitnika, spremamo otvoriti Godinu obitelji u Riječkoj nadbiskupiji, kao pripremu za Drugi nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji, koji će se održati 15. travnja 2015. u Svetištu Majke Božje na Trsatu, čini se uputnim tu obiteljsku godinu i pripremu za Nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji iskoristiti upravo za promišljanje i moguće aktualiziranje poruka koje nam je sv. Ivan Pavao II. s naše Delte na Duhove 2003. uputio. Imajući u vidu današnje teško stanje u Crkvi i društvu, koje je dobrim dijelom posljedica krize obitelji, učinilo nam se prikladnim Godinu obitelji u našoj Nadbiskupiji slaviti upravo pod geslom: „Obitelj put Crkve i naroda".
3. Što nam je sv. Ivan Pavao II. u ozračju duhovske svetkovine 2003. godine rekao o obitelji i o našim zadatcima s obzirom na nju?
Prije svega, istaknuo je, citirajući svoju apostolsku pobudnicu Familiaris consortio (Obiteljska zajednica), da su „ženidba i obitelj jedno od najdragocjenijih dobara čovječanstva" i „velika vrijednost za građansko društvo i Crkvu". Primjećujući kako obitelj danas i u Hrvatskoj traži „povlaštenu pozornost i jasne mjere, koje će je promicati i štititi njezin ustroj, razvoj i stalnost" i spominjući izričito stambeni problem i goruće pitanje nezaposlenosti, indirektno je rekao kako se to dragocjeno dobro čovječanstva, u nas zapravo nedovoljno cijeni i štiti. Nije propustio podsjetiti ni na ono što se danas u našem društvu obično zaboravlja, naime „da se preko pomoći pružene obitelji pridonosi također rješavanju drugih velikih teškoća, kao što su – na primjer – skrb za bolesnike i starije osobe, način kako spriječiti širenje kriminala i kako naći ustuk upotrebi droge".
Činjenicu da se Delta nalazi podno trsatskoga brijega „gdje je – prema pobožnoj predaji – neko vrijeme stajao dom Djevice Marije", iskoristio je kako bi pozvao kršćanske obitelji neka se ugledaju u obitelj Isusa, Marije i Josipa, u njezinu „skromnu i jednostavnu ljepotu" u kojoj se zrcali „sveti i nepovredivi biljeg kršćanske obitelji". S tim u svezi uputio je na aktualnost programa što su ga naši biskupi prije više godina odaslali iz Nina: „Hrvatska katolička obitelj dnevno moli i nedjeljom slavi misu", dodajući odmah: „Da bi se to moglo ostvariti, vrlo je važno poštivati svetost blagdanskog dana, što članovima obitelji omogućuje da se ponovno nađu zajedno i da Bogu zajedno iskažu dužno štovanje."
Posebno je apostrofirao važnost preuzimanja odgovornosti za ljudski i kršćanski odgoj djece, pozvavši roditelje da u tome ne smiju znati za umor, ali upućujući ih i na dragocjenu pomoć „odgojnih stručnjaka te ozbiljno pripravljenih vjeroučitelja" u ispunjavanju tog zahtjevnog roditeljskog zadatka.
Sva aktualnost bogate poruke što ju je sv. Ivan Pavao II. s Delte odaslao obiteljima, Crkvi i društvu, kulminira u apelu kršćanskim obiteljima: „Vi se pak, kršćanske obitelji, ne ustručavajte – posebno svjedočeći načinom vlastitog života – predlagati istinski Božji naum s obitelji kao zajednicom života utemeljena na ženidbi, to jest na postojanome i vjernome zajedništvu muškarca i žene, međusobno vezanima javno očitovanom i priznatom svezom."
4. Pored ovih poruka sv. Ivana Pavla II., treba uzeti u razmatranje i ono što nam je s Hipodroma u Zagrebu 5. lipnja 2011. poručio papa Benedikt XVI. Podsjetimo se da je neposredan povod njegova pastirskog pohoda Hrvatskoj bio baš obiteljski, naime Prvi nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji (drugi će biti na Trsatu 2015., kako sam već spomenuo), koji se održao pod geslom: „Zajedno u Kristu!". Njegova propovijed na Hipodromu upućena je svima, obiteljima i onima koji se za njih trebaju brinuti.
Papa je posebno naglasio kako se obitelj, „ta temeljna ljudska stvarnost danas, u vašoj zemlji kao i drugdje, mora suočiti s teškoćama i prijetnjama, pa stoga ima i posebnu potrebu da se evangelizira i podrži". I za njega su „kršćanske obitelji temelj za odgoj u vjeri, za izgradnju Crkve kao zajedništva i za njezinu misionarsku nazočnost u najrazličitijim situacijama". Istaknuo je također „kako je kršćanska obitelj poseban znak Kristove nazočnosti i ljubavi i kako je ona pozvana dati poseban i nenadomjestiv doprinos evangelizaciji", parafrazirajući u tom smislu riječi sv. Ivana Pavla II. „da je kršćanska obitelj pozvana živo i odgovorno sudjelovati u poslanju Crkve na vlastiti i originalan način".
Nijedna se kršćanska obitelj ne bi smjela oglušiti na Papu koji poziva: „Dragi roditelji, trajno se obvežite učiti svoju djecu moliti, i molite s njima; približite ih sakramentima, osobito euharistiji…; u intimi doma nemojte se bojati čitati Sveto pismo, obasjavajući tako obiteljski život svjetlom vjere i hvaleći Boga kao Oca."
Na sličan je način čitava propovijed Benedikta XVI. požeta snažnim pozivom obiteljima da preuzmu odgovornost za Crkvu, napose za njezino misijsko i evangelizacijsko poslanje.
No toj istoj obitelji potrebna je pomoć više nego ikada jer, kaže Papa: „Moramo na žalost ustanoviti da se, posebno u Europi, širi sekularizacija koja Boga života gura na rub te donosi rastuću razjedinjenost obitelji. Apsolutizira se sloboda bez odgovornosti za istinu i njeguje se, kao ideal, individualno dobro preko potrošnje materijalnih dobara te površnih iskustava, ne vodeći računa o kvaliteti odnosa s osobama i o najdubljim ljudskim vrijednostima; ljubav se svodi na sentimentalni osjećaj i zadovoljavanje nagonskih poriva, bez nastojanja da se stvore trajne veze međusobne pripadnosti i bez otvorenosti životu."
U tom je ozračju „više nego ikada žurno potrebna nazočnost uzornih kršćanskih obitelji", kojima se Papa obraća poticajnim riječima: „Drage obitelji, budite hrabre! Ne popuštajte tom sekulariziranom mentalitetu koji nudi suživot kao pripravu i čak kao zamjenu za brak! Pokažite svojim životnim svjedočanstvom da je moguće ljubiti poput Krista, bezrezervno, da se nije potrebno bojati brige za drugu osobu! Drage obitelji, radujte se očinstvu i majčinstvu! Otvorenost životu znak je otvorenosti prema budućnosti, pouzdanja u budućnost, kao što poštivanje naravnog zakona oslobađa osobu, a ne ubija je!"
Na kraju papa Benedikt načinje temu o obitelji kao Crkvi i Crkvi kao obitelji te poziva: „Molimo Gospodina da obitelji budu uvijek više male Crkve, a crkvene zajednice da budu više obitelji!"
5. Draga braćo svećenici, redovnici i redovnice, dragi vjernici i posebno vi, drage obitelji, nema sumnje da su u ovim porukama sv. Ivana Pavla II. i pape Benedikta XVI. sadržani bitni problemi i izazovi, tjeskobe i nade koje, u ovom povijesnom trenutku, obuzimaju hrvatsko društvo i Crkvu kao njegovu neotuđivu sastavnicu. To što su izrečene prije više vremena, one sv. Ivana Pavla II. prije jedanaest, a pape Benedikta prije tri godine, nipošto ne umanjuje njihovu važnost.
Naprotiv, Godina obitelji prigoda nam je za pitanje koliko smo ih dosad uopće pokušali i uspjeli ostvariti. Njihovo je posebno značenje i u tome što su upućene neposredno nama, našoj Crkvi i našem društvu. Kao takve one pripadaju „dragocjenoj baštini hrvatske katoličke duhovnosti" i bez njih bi „hrvatska vjernička duša bila siromašnija", kako je kardinal Josip Bozanić rekao o pohodima sv. Ivana Pavla II. našoj domovini i o njegovim porukama izrečenim u tim prigodama. Bez sumnje, isto se može reći i za pohod i poruke pape Benedikta.
Vremenski razmak ne umanjuje aktualnost ovih poruka jer one su dugoročan program, a ne časovit poticaj. U tom smislu očekujem da se ovo što su nam poručili sv. Ivan Pavao II. s Delte 2003. i papa Benedikt XVI. s Hipodroma 2011., temeljito prouči i uz pomoć nadbiskupijskog Ureda za obitelj i drugih nadbiskupijskih pastoralnih tijela uobliči u konkretan program za Godinu obitelji u Riječkoj nadbiskupiji, i to s jasnim planom njegova provođenja na svim razinama pastorala. Trebat će pritom posvetiti pozornost i onome što su u raznim drugim prigodama oni rekli na temu obitelji. Ujedno će biti važno pratiti i sve što će se reći na Izvanrednoj biskupskoj sinodi o obitelji, koja će se ove jeseni održati u Rimu.
Naša nastojanja neka prate svojim zagovorom Gospa Trsatska i sv. Vid, naši nebeski zaštitnici.
Na blagdan Uzašašća Gospodinova,
Vaš
+Ivan, nadbiskup
Župni info kutak
  • Župne obavijesti
    Župne obavijesti

    Svete mise kroz tjedan:
    u 18:30h
    Svete mise nedjeljom:
    u 08:00, 10:00 i 18:30h

    Kontakt:
    Mob: 098 671 365 ...

  • Oglasna ploča
    Oglasna ploča

    Ipred ulaza u crkvu nalazi se oglasna ploča ...

  • Sveti Antun Padovanski
    Sveti Antun Padovanski

    Sveti Antun Padovanski rođen je u Portugalu, u gradu Lisabonu oko g. 1195. Nazvan je Padovanac jer je u Padovi ostala najživlja uspomena na njegov apostolski ra ...

Sveci i blaženici Crkve u Hrvata
Korisni linkovi