5. kolovoza - Gospa snježna
.jpg)
Liturgijski propisi određuju u svakoj župi svetkovati dan posvete župne crkve, ako je ona posvećena; posveta katedrale svetkuje se u cijeloj biskupija; a u cijeloj Crkvi svetkuje se posveta četiri glavne rimske bazilike, među kojima je najglasovitija Gospina crkva - Svete Marije Velike. Danas je spomendan njezina posvećenja.
Bazilika Svete Marije Velike u Rimu sagrađena je na brežuljku Eskvilinu za pape Liberija (352.-366.), pa se po njemu i nazvala „Liberijanska bazilika". Naziv „Gospa Sniježna" vezan je uz legendu prema kojoj je usred ljeta, na današnji dan, na Eskvilinu pao snijeg, a papa Liberije, uz pomoć bogatoga rimskog patricija Ivana, na tom mjestu podigao je Gospinu crkvu. Pošto je ta crkva bila porušena, nju je obnovio i na današnji dan posvetio god. 432. papa Siksto III. Učinio je to u spomen Efeškog sabora koji je godinu dana ranije (431) proglasio dogmom vjersku istinu: Blažena Djevica Marija je Bogorodica. Ta je crkva sve do danas najljepša Gospina crkva na cijelom svijetu. Sagrađena je u stilu starokršćanskih bazilika. Srednju lađu od pobočnih dijele 44 stupa od bijelog mramora. Ukrašena je prekrasnim mozaicima, a svod joj je pozlaćen. Kad je u Rimu sagrađeno više Gospinih crkava, ova je nazvana: Bazilika Svete Marije Velike (Maioris). U doba svetog Jeronima sagrađena je ispod velikog oltara špilja slična onoj u Betlehemu u kojoj se Isus rodio, pa je stoga nazivaju i „Gospa od jaslica". U njoj se nalazi grob svetog Jeronima i svetog pape Pija V., te starodrevna Gospina slika zvana „Spasenje rimskog puka".
Bogoslužje današnjega dana, koje se uzima iz zajedničkih slavlja Blažene Djevice Marije, potiče nas promatrati kako je presveta Djevica bila stan i okrilje Sinu Božjemu. Cijela je Crkva Marijin stan u kojem je ona domaćica. Stoga smo svi mi pod Marijinim okriljem. Razumljivo je onda što kršćani najradije odlaze u Marijina svetišta. To nas treba radovati, jer je Marija u svom krilu „nosila Sina vječnog Oca" (usp. Lk 11, 27), najsigurniji put do Krista, do Boga.