Nalazite se u > Kalendar

1. svibnja - Sveti Josip radnik

1. svibnja - Sveti Josip radnik

Papa Pio XII. ustanovio je 1955. godine svetkovinu svetoga Josipa Radnika želeći tako radnicima dati nebeskog zaštitnika a „Danu rada" kršćanski smisao. Budući da se „Dan rada" ne slavi kod svih naroda 1. svibnja i budući da se glavna svetkovina svetoga Josipa slavi 19. ožujka, obnovljeni kalendar od 1969. godine reducirao je današnju svetkovinu svetoga Josipa na neobavezan spomendan.

Lik svetoga Josipa, ponizna i marljiva radnika, upućuje nas na Krista, koji je u svemu postao ljudima sličan osim u grijehu (usp. Heb 4,15; GS 22,32). Mi u Kristu možemo najbolje vidjeti kako čovjek svojim radom sudjeluje u Božjoj stvaralačkoj moći, i Božje stvaranje dovršuje, po radu ostvaruje sebe kao autentičnog čovjeka i radom se pridru­žuje otkupiteljskom djelu Isusa Krista. Na žalost, mnogi naši suvre­menici, bilo da su oni radnici koji se bore za svoja prava bilo da su poslodavci koji ne postupaju s radnicima po načelu pravednosti i ljubavi, rad tako ne vrednuju. Čak i današnji „Praznik rada" mnogi shvaćaju kao sredstvo borbe protiv Boga i Crkve. Božja Objava posebno cijeni pošten rad. Isus reče: „Otac moj neprestano radi, zato i ja radim" (Iv 5,17). Isus je to i primjerom pokazao radeći svojim rukama. Crkva se zalaže, poglavito po socijalnim enciklikama posljednjih papa, za pravično rješenje svih pitanja radnika.

Današnje euharistijsko slavlje stavlja nam pred oči Boga kao stva­ratelja ovoga vidljivog svijeta, posebno čovjeka. Bog daje na službu čovjeku sve stvoreno, ali mu stavlja u zadaću neka s njim surađuje sve dok se ne dovrši novo nebo i nova zemlja (usp. 2 Pt 3,13), sve do „sedmog dana" kad će otpočinuti od truda svojih (usp. 1. čit).

U Euharistiji kršćanin združuje svoj rad s Kristom i njegovim otkupiteljskim djelom. Po tom združenju rad ne samo što izgrađuje i posvećuje čovjeka i pomaže ljudima u ovozemnim potrebama nego poprima i otkupiteljski karakter, čovjek po radu koji je združio s Kristom radi na vječnom spasenju sebe i svojih bližnjih. Kao što sve ljudsko spojeno s Kristom dobiva svoju puninu, tako isto i rad. Crkva želi neka upravo danas, kad slavimo svetog Josipa Radnika, uvidimo svu važnost, potrebu i dalekosežnost ljudskog rada, kako je opširno izloženo na II. vatikanskom saboru (usp. GS 33-39; 57-72), a mi svoj rad produhovljujemo združujući ga s Kristom u Svetoj misi.

Sveti Jeremija, starozavjetni prorok (7. stoljeće prije Krista).

Blaženi Andeol,  podđakon.  Njega  je sveti  Polikarp,  s  još  nekoliko drugih, poslao s Istoka u Galiju neka propovijeda Evanđelje. Tamo je za cara Severa podnio mučeništvo.

Sveti Sigismund, burgundijski kralj. Nakon poraza u borbi s Francima utopljen je zajedno sa ženom i sa sinovima u jednom bunaru nedaleko Orleansa.  Pokopan je  u  crkvi svetoga Ivana u  St.  Moritz-u  (Wallis).  Zbog svetosti života i brojnih čudesa odmah su ga počeli štovati kao sveca.

Sveti Amator, biskup u Auxerre-u.

Sveti Orijencije, biskup u Ausciju.

Sveti Asaf, biskup u Engleskoj.

Sveta Grata, udovica iz Bergama.
1. svibnja - Sveti Josip radnik
1. svibnja - Sveti Josip radnik
1. svibnja - Sveti Josip radnik
1. svibnja - Sveti Josip radnik
1. svibnja - Sveti Josip radnik
1. svibnja - Sveti Josip radnik
Župni info kutak
  • Župne obavijesti
    Župne obavijesti

    Svete mise kroz tjedan:
    u 18:30h
    Svete mise nedjeljom:
    u 08:00, 10:00 i 18:30h

    Kontakt:
    Mob: 098 671 365 ...

  • Oglasna ploča
    Oglasna ploča

    Ipred ulaza u crkvu nalazi se oglasna ploča ...

  • Sveti Antun Padovanski
    Sveti Antun Padovanski

    Sveti Antun Padovanski rođen je u Portugalu, u gradu Lisabonu oko g. 1195. Nazvan je Padovanac jer je u Padovi ostala najživlja uspomena na njegov apostolski ra ...

Sveci i blaženici Crkve u Hrvata
Korisni linkovi